Senators by Date Range

Officers

Senator Term Dates Office Held Comments
Alex Blazer 05/21 to 04/22 Secretary
Jennifer Flory 05/21 to 04/22 Presiding Officer Elect
Catherine Fowler 05/21 to 04/22 Presiding Officer

Special Roles

Senator Term Dates Special Role Comments
Alex Blazer 05/21 to 04/22 Webmaster
Shea Council 05/21 to 04/22 Administrative Assistant
Stephanie Jett 05/21 to 04/22 Parliamentarian
All Senators
Senator Term Dates Senator Type Constituency Category Comments
Justin Adeyemi 05/19 to 04/22 Elected SOHS Faculty Elected to replace Bradley Alban and complete his 2019-2022 term as an elected faculty senator effective 22 Aug 2019
Ashley Banks 05/21 to 04/22 Appointed Staff Selected Staff Senator
Kevin Blanch 05/21 to 04/22 Appointed Staff Selected Staff Senator
Alex Blazer 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Robert Blumenthal 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Presidential Appointee to the 2021-2022 FAPC
Linda Bradley 05/20 to 04/23 Elected SOE Faculty
Hauke Busch 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Rodica Cazacu 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Laura Childs 05/20 to 04/23 Elected SOHS Faculty
Benjamin Clark 05/20 to 04/23 Elected SOLAS Faculty
Cathy Cox 05/21 to 04/22 By Title - University President Administrator ex officio non-voting member of the 2021-22 University Senate effective as she began her term of service as University President on 1 Oct 2021.
Nicholas Creel 05/21 to 04/24 Elected SOB Faculty
Paulette Cross 05/21 to 04/24 Elected SOE Faculty
Flor Culpa-Bondal 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Presidential Appointee to the 2021-2022 SAPC
John Donaldson 05/21 to 04/22 Appointed Staff Selected Staff Senator
Hank Edmondson 05/20 to 04/23 Elected SOLAS Faculty
Jennifer Flory 05/21 to 04/24 Elected SOLAS Faculty
Jessie Folk 05/21 to 04/24 Elected SOB Faculty
Brad Fowler 05/19 to 04/22 Elected SOB Faculty
Catherine Fowler 05/21 to 04/24 Elected At-Large Faculty
Damian Francis 05/20 to 04/23 Elected SOHS Faculty Replaced Susan Steele effective 23 Apr 2021
Lee Fruitticher 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Replaced Susan Allen as Presidential Appointee to the 2021-2022 RPIPC on 6/23/2021.
Gregory J. Glotzbecker 05/21 to 04/24 Elected SOLAS Faculty
Gail Godwin 05/20 to 04/23 Elected SOHS Faculty
Sabrina Hom 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
John Jackson 05/21 to 04/22 Appointed Staff Selected Staff Senator; 2021-2022 Staff Council Chair
Julian Knox 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Alesa Liles 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Presidential Appointee to the 2021-2022 APC
Leng Ling 05/21 to 04/24 Elected SOB Faculty
Catrena Lisse 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Karl Manrodt 05/20 to 04/23 Elected SOB Faculty
Nadirah Mayweather 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Presidential Appointee to the 2021-2022 DEIPC
Lyndall Muschell 05/21 to 04/24 Elected SOE Faculty
Amy Pinney 05/19 to 04/22 Elected SOLAS Faculty
Frank A. Richardson 05/21 to 04/24 Elected SOB Faculty
Molly Robbins 05/21 to 04/22 Appointed Student Selected Student Senator
James Patrick Robertson 05/21 to 04/22 Appointed Student Selected Student Senator and 2021-2022 Student Government Association President
Gennady Rudkevich 05/19 to 04/22 Elected At-Large Faculty
Lamonica Sanford 05/21 to 04/24 Elected Library Faculty
James Schiffman 05/20 to 04/23 Elected SOLAS Faculty

Resignees

Senator Term Dates Office/Special Role Senator Type Constituency Category Comments Resignation Date
Bradley Alban 05/19 to 04/22 Elected SOHS Faculty Replaced by Justin Adeyema 08/22/2019
Susan C. Allen 05/21 to 04/22 Appointed Presidential Appointee Presidential Appointee to the 2021-2022 RPIPC. Resigned 6/23/2021 and replaced by Lee Fruitticher. 06/23/2021
Nicole DeClouette 05/20 to 04/23 Elected SOE Faculty Resigned effective 7 Aug 2020 (replaced by Rob Sumowski) 08/07/2020
Steve Dorman 05/21 to 04/22 By Title - University President Administrator ex officio non-voting member of the 2021-2022 University Senate; University President; resigned from Georgia College effective 30 Sep 2021 09/30/2021
Susan Steele 05/20 to 04/23 Elected SOHS Faculty Replaced by Damian Francis effective 23 Apr 2021 04/23/2021
CSV